Istra mi je super za neke vikend dogodovštine, jer ima i more i svu tu morsku priču ali i kontinentalni deo sa prelepom prirodom. Svuda odlična klopa i još dosta gastro đakonija u vidu maslinovog ulja, vina… Normalno iz Slovenije je to veoma blizu, pa je baš idealna za vikend, a iz Srbije je za produženi vikend (oko 6,5h vožnje).
Unutrašnjost Istre dosta podseća i na Toskanu. Predivna brdovita primorska priroda, stara naselja na vrhovima brdašaca, s’tim da dodatno u nekim delovima ima još i pogled na more 😉… Dobro je i to što svako veće ali i manje mesto u Istri ima nekih dešavanja, pa i to dodatno ˝začini vikend˝.
U stvari svaki put kad odemo u Istru, u tom ˝kontinentalnom˝ delu otkrijemo nešto novo, neko simpatično mestašce, ukusnu gostionicu, naletimo na neko dešavanje… tako da je svaki vikend tamo drugačiji. Uvek se prijatno iznenadim i dalje ne mogu da verujem koliko ljudi, kola, biciklista može da se susretne u najzavučenim delovima kontinentalne Istre i to van letnje sezone.
Šta videti
Motovun i Grožnjan su mesta koja svakako treba obići, ali je dodatna čar ove oblasti što ima toliko lepih i ˝sakrivenih˝ mestašaca okruženih predivnom prirodom. Ovde ću se više skoncentrisati na mesta o kojima se manje priča čisto da dobijete ideju na šta sve možete da ˝naletite˝.
Oprtalj – fotogenično mestašce. Kroz njega smo prolazili na putu do gostionice gde smo imali ručak u mestu Završje, pa mi je zapao za oko a i za fotoaparat.
Ipši odnosno Maršić (blizu Oprtalja) – u stvari seoce gde je gotovo samo jedna kuća u kojoj je proizvođač maslinovog ulja Maršič. Godinama unazad, preko prijatelja nabavljamo njihovo maslinovo ulje, pa smo odlučili da ih i posetimo. Nisam očekivala da prozvođač maslinovih ulja ima takav pogled iz svoje kuće, plus ima i sobe za izadavanje što nisam znala. Pogled prva klasa, maslinovo ulje po našem ukusu.
Završje – malo selo, sa kojeg se pruža pogled na Motovun
Višnjan – na 12 km od Poreča – uz autoput, mestašce gde je i opservatorij ali je na žalost više za grupne posete.
Hum – najmanji grad na svetu i grad biske. Update- napokon smo ga obišli i mnogo je sladak. Stavljam link šta tamo videti Hum
Svetvinčenat – sladak glavni trg, sve sa bunarom u centru. Uz crkvu je i jedna picerija koju smo merkali, pa ćemo nekom sledećom prilikom tamo.
Vodnjan – lep centralni deo mesta, a inače u njemu ima dosta proizvođača maslinovih ulja pa možete ići i na degustacije (normalno uz rezervaciju). Moja preporuka Chiavalon
Bale – veoma lep i očuvan gradić, sa većim starim gradskim jezgrom. U centru Bala je interesantan kafić Kamene priče, gde nam je gazda rekao da s’vremena na vreme imaju organizovane svirke.
Sovinjak – mesto koje ima predivan pogled na okolinu, i simpatičan bar/konobu sa pogledom odmah do crkve.
Gastronomija
Šta i gde klopati:
Riba, meso, pašte … šta god vam ˝zamiriše˝ veoma lako se da naći. Najčešće se po konobama nudi ono što je u toj sezoni aktuelno, tipa u proleće divlje špargle, u jesen tartufi, preko cele godine pršut, sirići a i riba koju tada ulove. Pošto ima baš puno dobrih gostionica ovde ću staviti uži spisak a širi spisak onih koje preporučujem ću u novom postu, da bi bilo preglednije.
- Batelina (Banjole kod Pule) – tamo nećete jesti klasičnu ribu na gradele, ali šta sve oni rade sa ribom i morskim sastojcima, obožavam ih!
- Puli Pineta (Žminj) – dobra domaća kontinentalna istarska klopa
- Kod Milana ( Konoba Buščina Vodnjan) – za usputnu gricku domaće pršute ali i dobre domaće istarske klope
- Buščina kod Umaga – umeju i sa ribom, a sledeći put idemo i na meso
- Astarea (Brtonigla) – konoba uz put, sa dobrom morskom i mesnatom pričom
- Toklarija (Sovinjsko polje) – duboko zavučena u Istru ovo mesto me je oduševilo ambijentom, i domaćom klopom koja kao da koketira sa fine diningom
- Damir i Ornella (Novigrad) – eksperti za sirovu ribu
- Izletište Pekici – ukusno otkriće, ukusniju piletinu nisam do sada jela
- Link na post gde je još više ideja gde na dobru klopu u Istri
Vinari:
Kako kažu, istarsko tlo je pogodno za sve avanture, pogotovo vinske. Proizvodnja vina a i vinski turizam je ovde dosta rasprostranjen, od malih ˝sakrivenih˝ seoskih vinarija sa tradicijom do velikih elegantnih zdanja koja pored vina nude i još po nešto za pregristi 😊.
Tipična i najpoznatija sorta vina je Istarska malvazija i teran, ali su dosta česte i druge sorte tipa chardonnay, pinot, sauvignon blanc …Takođe su česte i kupaže, a poslednjih godina trend maceriranih i narandžastih vina nije zaobišao ni ovu regiju (to malo nije baš po mom ukusu, pa biram one stare proverene metode i boje).
- Damjanić (blizu Poreča) – lepa priča i lepa vina
- Trapan blizu Pule – lep ambijent i lep izbor vina
- Roxanić (Motovun) – njegova vina nisu po našem ukusu zbog maceracije, ali zbog same kuće i pogleda koji imaju lepo ih je obići
- Cattunar (Brtonigla) – lepo imanje na blagoj uzvisini pa imaju i pogled
- Inače 2019 godine je vinar Piquentum dobio Kanskog broznanog lava za vinsku etiketu, tako da pored vina misle i na dizajn
- Benvenutti kod Motovuna – mala vinarija sa dobrim vinima
Uljari:
Istra je po peti put zaredom, proglašena za najkvalitetniju regiju sveta ekstra devičanskog maslinovog ulja (prema Flos Olei, najuticajnijem svetskom vodiču za maslinova ulja). Istarska maslinova ulja se razlikuju od većine drugih jer su voćnijih ukusa, prijatnija, manje masna, primerenija kao dodatak jelima a ne toliko za kuvanje. Vodnjan je mesto sa najvećom koncentracijom uljara, a u njemu se svake godine u oktobru organizuju dani maslinovog ulja. Od uljara najpoznatiji i meni najdražih iz ove regije su Chiavalon (Vodnjan) i Mate (Zambratija). Inače još puno dobrih prozvođača maslinovog ulja ima, neki od njih su:
- Oleum Belić (Rabac)
- Oliveri (Labinci)
- Monte Rosso (Savudrija)
- Oliva-lucia (Savudrija)
- Casa Maršić (Oprtalj),
- Buršić (buža i bjelica) Brtonigla
- Ipša – od nedavno organizuju mali obilazak svojeg imanja i degustaciju maslinovog ulja i svog vina. Za svaku preporuku.
Simpatičan info: Početkom oktobra se tamo beru masline i prave ulja, pa možete naći nekog proizvođača da mu se pomogne pri branju. Na žalost neke koje sam kontaktirala, kažu da je to previše naporno za žene, al savetuju da nađem neke manje proizvođače kojima će svaka pomoć dobro doći, tako da ću malo istražiti, već imam jednu u vidu, za sledeću godinu 😎
Napomena: u Istri ima toliko dobrih gostionica, proizvođača vina i maslinovih ulja da ću sigurno dopunjavati ovaj post sa idejama
Dešavanja
U Istri jedino početkom godine bude mirno, inače kroz ostatak godine stalno ima nekih dešavanja. Ovde sam pobrojala ˝malo veća˝ i poznatija dešavanja, a imajte u vidu i da svako mestašce ima još svojih nekih lokanih internih proslava i proslavica.
Gastronomska dešavanja
Proleće je više okrenuto vinima, a leto i jesen klopi i maslinovom ulju
- Vinistra (Poreč) – izložba vina i vinarske opreme (3 dana – početkom maja )
- Dani vina –(cela Istra) dan otvorenih vinskih podruma -jedan dan krajem maja (poslednja nedelja u maju), učestvuje oko 60tak podruma širom Istre
- Istarski festival pašte Žminj – početkom jula festivalpaste
- Festival puževa – Vodnjan -avgust
- Ribarska fešta -avgust i septembar (Funtana)
- Festival sira (Svetvinčenat) – septembar
- Dani tartufa Zigante (Livade) – traje 2 meseca od septembra do novembra svake subote i nedelje
- Dani pršute (Tinjan) – oktobar
- Smotra istarskih rakija (Hum) -krajem oktobra
- Dani mladog maslinovog ulja – Vodnjan – sredina novembra
ps. u rano proleće se može ići u branje divljih špargli, najbolje je posle kiše, to sami sebe organizujete 😊
Kulturno-umetnička i razna sportska dešavanja
- Međunarodni jazz festival Grožnjan -jul
- Filmski festival Pula – kraj jula
- Filmski festival Motovun – krajem jula, početkom avgusta
- Buzetski dani – brdske trke Buzet (sredina septembra)
- Granfondo – međunarodna biciklistička trka – Novigrad i Umag (sredina oktobra)
- i još raznih sportskih dešavanja biciklističke trke, moto trke, šetnje, jedrenje …. kalendar dešavanja
SUMA SUMARUM
Period za posetu: od proleća do kasne jeseni
Highlights: gastro-prirodni getaway
Tip: Osmisliti plan kretanja tako da se pored ˝krstarenja˝ kroz predivne predele i mestašca, posete još i neki proizvođači maslinovih ulja i gostionice. Mi tako praktikujemo i do sada nismo omanuli